Tidligere modtagere

2018

Just Dance Studios

ESAA

Aarhus 1900 Atletik

Aarhus Sejlklub

EBAA

Just Dance Studios

Brydeklubben Thrott

Risskov Taekwondo

Elite Vest Taekwondo

Orienteringsklubben PAN

Aarhus 1900 Triathlon

Viby IF Basketball

”Fra Aarhus til Paris via Tokyo” (ESAA)

Cykle Klubben Aarhus

Fuglebakken KFUM

Sabro IF

Aarhus 1900, Triathlon

Aarhus Fremad Håndbold

Åstrup Sportsrideklub

Højbjerg Tennisklub

Hasle Boldklub

Sejlklubben Bugten

Århus Faldskærms Club

TST, håndbold

AGF, fodbold

Bering Ungdom & GF

Lystrup IF, svømning

Århus Judoklub

Brabrand IF, gymnastik

TeamGym Aarhus

Århus Floorball Klub – TST

Ishockey Klubben Aarhus

 

2017

Aarhus Beachvolley Club
Elite Talent Center Aarhus (Badminton)
EBAA Basketball
Aarhus 1900
Elite Vest
Aabyhøj Basketball
Brydeklubben Thrott
Århus Riffelskytte Klub
Aarhus Sportsdanserforening
ESAA
Risskov Taekwondo
Skovbakken Bears Basketball
Aarhus Curling Klub
Brydeklubben Thrott
Dykkerklubben Biodyk
Sabro Rideklub
Billiardklubben Fluen
SISU MBK
TMG Tennis
Viby IF basketball
VSK Aarhus
Aarhus Roklub
Roklubben ARA
Harlev IK svømning
OK Pan

 

2016

Tailgate
AGF Svømning
THROTT
Risskov Taekwondo
EBAA
Aabyhøj Basketball
Aarhus Universitet
ESAA
ASV Volleyball
HIK basketball 
Kolt-Hasselager IF
Lyseng Volleyball
Aarhus Skøjteklub
Skovbakken Tennis
Billiardklubben Fluen
Viby IF gymnastik
Christiansbjerg IF, badminton
 AGF Fodbold    
 Elite Vest
 Kaløvig Bådlaug

 

2015

Aarhus 1900 Atletik og Motion 
Århus Athlet Klub
Idrættens Akademi

 

2014

Atletik: 1900 Atletik, Anna Thestrup, Nicholas Nyengaard, Mette Graversgaard, Marcus Thomsen, Jonas Kløjgaard, Simon Hansen, Steffen Udengaard og Janne Nielsen

Amerikansk Fodbold: Aarhus Tigers, Nickolai Kalsmose, Hjalte Jakobsen, Kasper Hansen, Thor Vestergaard, Marco Jørgensen og Emil Arvesen.

Basketball: EBAA, Aladin Narakeh, Simon Bjørneboe, Lasse Elbæk, Jakob Meller, Sebastian Åris, Christian Bach, Sylvester Berg, Oscar Ellekjær, David Kristensen og AAIF, U16 piger. 

Badminton: Badminton Aarhus, Kasper Antonsen, Oliver Babic, Anders Antonsen og Mathias Mundbjerg.

Boksning: Aarhus Boxing, Adam Baschanov, Ali Mohamed og Mariam Wahab.

Brydning: Thrott, Isak Schankow, Marcus Yderholm, Kasper Ravn, Tobias Fonnesbeck, Oliver Krüger og Michael Lindgren.

Cykling: CK Aarhus

Elitenetværket: Eliteklubberne

Fodbold: AGF, U16, U17 og U19

Håndbold: Aarhus Håndbold U18, Rasmus Bundgaard Larsen, Frederik Nielsen, Tobias Thorsen og Aarhus U18, Ida Schou, Mathilde Petersen.

Orientering: Dansk Orienterings-forbud, Caroline Finderup

Roning: Rocenter Aarhus

Sportsdans: Dansk Sportsdanser forening, Eugen Miu og Sandra Pedersen.

Sejlads: Sailing Aarhus, Lærke Buhl, Patrick Döpping, Tobias Hemdorff og Mathias Livbjerg.

Taekwondo: Elite Vest Taekwondo

Tennis: Team Aarhus, Elmer Møller og Jeppe Frantzen.

 

2013

Atletik: Aarhus 1900

Badminton: Badminton Aarhus

Brydning: Thrott

Sejlsport: Sailing Aarhus

Håndbold: Aarhus Håndbold og SK Aarhus

Sportsdans: Dansk Sportsdanser forening

Taekwondo: Elite Vest Taekwondo

Basketball: EBAA og AAIF

Orientering: Daansk Orienterings-forbund

Amerikansk Fodbold, Aarhus Tigers

Boksning: Aarhus Boxing

Elitenetværk: Eliteklubberne 

 

2012

Atletik: Aarhus 1900 - Jakob Dybdal Abrahamsen, Frida Sångran, Dennis Mägi og Jonas Kløjgaard Jensen

Badminton: ESAA Badminton

Basketball: ESAA - U18 Herre

Brydning: Brydeklubben Thrott - Kasper Ravn, Oliver Krüger, Jacob Gandløse, Mads Hørkilde og Tim Jaquet

Fodbold - damer: Skovbakken U18

Gymnastik: VIK Gymnastik - Mathias Christiansen og Stig Kjeldsen

Håndbold - Århus Håndbold U18

Håndbold: SK Århus U18

Sejlads: Sailing Aarhus, Tobias Hemdorff, Anne-Line Lygsø Thomsen, Ida-Marie Baad & Marie Thuesgaard Olsen

Dans: Aarhus Sportsdanserforening, Dmitri Kolobnev & Signe Busk, Petar Daskalov & Christine Højmark og Alexandru Pogor & Mathilde Lyngsdal.

Taekwondo: Elitevest - Sarah Mallykke, Martin Hoang, Charlotte Bjelke og Mark K. Hansen

 

2011

Atletik: Aarhus 1900 - Annelouise Villum Jensen, Jacob Markussen, Mikkel Brich Dam, Phillip Akrofi

Badminton: Team Aarhus Badminton/AB - Anders Antonsen og Rasmus Gemke

Brydning: Brydeklubben Thrott - Kasper Ravn, Oliver Krüger og Jacob Gandløse.

Fodbold - damer: Skovbakken U18

Sejlads: Sailing Aarhus, Tobias, Anne-Line, Marie, Ida-Marie, Mathias og Lin Ea.

Taekwondo: Elitevest, 

Håndbold - Århus U18

Cykling: Patrick og Julie Leth

Bordtennis: ÅBTK - Århus Bordtennisklub, Mie B Jacobsen, Stefanie Christensen, Patrick Stobberup, Victor Nielsen og Marc Kynde

Dans: Aarhus Sportsdanserforening, Dmitri Kolobnev og Signe Busk / Petar Daskalov og Christine Højmark.

Basketball: ESAA - U18 Herre 

 

2010 

Atletik: Aarhus 1900, Samuel Kirk-Haustrup, Janick Klausen, Anna Thestrup og Nikoline Daugaard.

Badminton: Team Aarhus Badminton/AB, Viby & Højbjerg

Brydning: Brydeklubben Thrott - Kasper Nielsen og Tobias Fonnesbek

Fodbold - damer: Skovbakken U18 Piger

Fodbold - herre: AGF U14 Drenge

Sejlads: Sailing Aarhus, Tobias, Anne-Line - Marie T Olsen og Ida Marie Baad NIelsen

Taekwondo: Elite Vest, Charlotte Paik, Mark Hansen, Line Møller Hansen og Martin Hoang

Håndbold - damer: SK Aarhus U18

Håndbold - herrer: Aarhus U18

Cykling: Julie Leth

 

2009

Atletik: Århus 1900

Badminton: Team Århus Badminton /AB, Viby & Højbjerg 

Brydning: Thrott Brydning 

Fodbold - damer: Skovbakken U19 Piger 

Fodbold - herre: AGF U14 drenge 

Sejlads: Sailing Århus – samarbejde mellem 5 sejlklubber Sportsdans: Århus Sportsdanserforening 

Taekwondo: Elitevest Taekwondo (Jyske klubber) 

Tennis: Århus 1900 / Skovbakken

 

2008

Team Århus Badminton 

AGF Talenthold U17

Sailing Århus 

Århus 1900 atletik 

AGF Svømning 

ESAA - tværfagligt træningsmiljø på Atletion