Årets træner

I forbindelse med den årlige DM Fest kåres Årets træner i aarhusiansk eliteidræt. Prisen er indstilet i 2002 og træneren kåres af bestyrelsen i Eliteidræt Aarhus. Årets træner uddeles til en træner, som gennem sit engagement, professionelle tilgang og menneskelige formåen har ført talenter frem nationalt og internationalt eller har leveret fornemme resultater i det forgangne år og følger ikke nødvendigvis sæsonerne.

Her kan du se, hvem der er blevet kåret som Årets træner siden 2002.

                                                                                                             2017-Bjørn Sørensen

AGF Svømning
----------------------------------------------------------------------------------------

2016 - Mikkel Larsen

Aarhus 1900 Atletik

----------------------------------------------------------------------------------------

2015 - Zhang Qiang

Badminton Danmark

----------------------------------------------------------------------------------------

2014 - Lars Møller
Aarhus Håndbold U18
----------------------------------------------------------------------------------------

2013 - Jakob Freil

Sports Psykolog

----------------------------------------------------------------------------------------

2012 - Lars Lindstrøm

Dansk Orienterings-Forbund

----------------------------------------------------------------------------------------

2011 - Peter Sørensen

AGF Fodbold

----------------------------------------------------------------------------------------

2010 - Morten Frost

Dansk Badminton Forbund

----------------------------------------------------------------------------------------

2009 - Lars Nielsen

Århus 1900 / Dansk Atletik Forbund

----------------------------------------------------------------------------------------

2008 Finn "Beton" Jensen

Kaløvig Bådelaug

----------------------------------------------------------------------------------------

2007 - Henrik Toft

DSBF Elitecenter, Bueskydning

----------------------------------------------------------------------------------------

2006 - Lena James Mikkelsen

Aarhus Sportsdanser Forening

----------------------------------------------------------------------------------------

2005 - Erik Veje Rasmussen

Aarhus GF, Håndbold

----------------------------------------------------------------------------------------

2004 - Vésteinn Hafsteinsson

Aarhus 1900 Atletik

----------------------------------------------------------------------------------------

2003 - Jepser Ø. Pedersen

Aarhus GF, Håndbold

----------------------------------------------------------------------------------------

2002 - Erik Bai

Skovbakken Volleyball