Årets Træner

  

Årets træner uddeles til en træner, som gennem sit engagement, professionelle tilgang og menneskelige formåen har ført talenter frem nationalt og internationalt eller har leveret fornemme resultater i det forgangne år. Vinderen udpeges af Eliteidræt Aarhus og ESAA.

2021 Bjarne Johannesen Elite Vest
2020 David Nielsen AGF Fodbold
2019  Peter Dohn Pedersen Aarhus 1900 Triathlon & AGF Atletik
2018  Svend Aage Sørensen Elite-Talentcenter Aarhus
2017  Bjørn Sørensen AGF Svømning
2016  Mikkel Larsen Aarhus 1900 Atletik
2015  Zhang Qiang Badminton Danmark
2014  Lars Møller   Aarhus Håndbold U18
2013  Jakob Freil Sports Psykolog
2012  Lars Lindstrøm Dansk Orienterings-Forbund
2011  Peter Sørensen AGF Fodbold
2010  Morten Frost Dansk Badminton Forbund
2009  Lars Nielsen Århus 1900 / Dansk Atletik Forbund
2008  Finn "Beton" Jensen  Kaløvig Bådelaug
2007  Henrik Toft DSBF Elitecenter, Bueskydning
2006  Lena James Mikkelsen Århus Sportsdanserforening
2005  Erik Veje Rasmussen Aarhus GF, Håndbold
2004  Vésteinn Hafsteinsson Aarhus 1900 Atletik
2003  Jesper Ø. Pedersen Aarhus GF, Håndbold
2002  Erik Bai Skovbakken Volleyball

Prisen har været uddelt siden 2002. Med prisen følger en pokal og 10.000 kr.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

ESAA Award

Prisen som årets ESAA udøver gives til en ung atlet/et hold tilknyttet ESAA, som via talent, målrettet træning og en ihærdig indsats har opnået bemærkelsesværdige resultater eller udtagelser på internationalt niveau. Prisen uddeles af ESAA i samarbejde med Aarhus Stiftstidende og Royal Casino.

Prisen blev uddelt første gang i 2008. Med prisen følger 10.000 kr. og en pokal.
2021/22 Bears Academy U19 Basketball
2020/21 Martha Rasmussen Atletik
2019/20 Oscar Lindholm Svømning
2018/19  AGF U17-holdet Fodbold
2017/18 Elmer Møller Tennis
2016/17 Martin Bang Christensen Udspring
2015/16 Tobias Bjerg Svømning
2014/15 Eugen Miu & Sandra Overballe Sportsdans
2013/14 Jonas Kristiansen Cykel Trail
2012/13 Århus Håndbold Håndbold
2011/12 Tobias Helmdorff Sejlsport
2010/11 Julie Leth Cykelsport
2009/10 Viktor Bromer Svømning
2008/09 Jannik Klausen Atletik
2007/08 Morten Bødskov Badminton

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Aarhus Kommunes hæderspris

Hædersprisen tildeles en person, som formåede at løfte sit talent med base i Aarhus til en stor sportskarriere. Prisen til en værdi af 10.000 kr. uddeles af Aarhus Kommune. Prisen uddeles kun til tidligere sportsudøvere.

Prisen blev uddelt første gang i 2009.
2021 Finn 'Beton' Jensen Sejlsport
2020 Sara Slott Petersen Atletik
2019 Bjørn Bitsch & Ashli Williamson Sportsdans
2018 Camilla Martin Badminton
2017 Jackie Christiansen Atletik
2016 Rikke Solberg Håndbold
2015 Niels Fredborg Cykelsport
2014 Flemming Povlsen Fodbold
2013 Kristina & Peter Stokkebroe Sportsdans
2012 Peter Graulund Fodbold
2011 Martin Jørgensen Fodbold
2009 Joachim B. Olsen Atletik
-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Mr Pokalen

Mr Pokalen uddeles af Idrætssamvirket Aarhus i samarbejde med rådmanden for Kultur og Borgerservice. Vinderen kåres på baggrund af indstillinger fra idrætsforeningerne og tildeles en ung idrætsudøver eller et hold, der har gjort sig særlig bemærket i det forgangne år.

Prisen har været uddelt siden 1974. Med hæderen og pokalen følger en check på 5.000 kr

2021 Anders Skaarup Rasmussen Højbjerg Badminton
2020 Janne Nielsen Aarhus 1900
2019  Martin Bang Christensen AGF Udspring
2018  Junior drenge holdet TeamGym Aarhus
2017  Tobias B. Bjerg AGF Svømning
2016  Lærke Kamp Pedersen Lyseng Taekwondo
2015  Ida Bobach  Orienteringsklubben Pan 
2014  Ida Marie Baad & Marie Thusgaard Olsen   Aarhus Sejlklub
2013  Martin Hoang Aarhus Vest Taekwondo
2012  Helge Vammen  VIK Gymnastik
2011  Jacob Erkhard Edsen Aarhus 1900
2010  Thorbjørn Schierup  Kaløvig Bådelaug
2009  Elitedivisionsholdet   VIK Gymnastik
2008  Ida Tryggedson  Aabyhøj Basketball
2007  Pernille Larsen  AGF Svømning
2006  Janick Løwe & Pia Lundanes   Århus Sportsdanserforening
2005  Helge Vammen  VIK Gymnastik
2004  Vinni Skovgaard  Aarhus ABK
2003  Søren & Peter Hansen & Peter Århus Sejlklub
2002  Charlotte Jakobsen   Skytteklubben DSB/ASF
2001  Signe Livbjerg  Kaløvig Bådelaug
2000  Torben Grimmel   Skytteklubben DSB/ASF
1999  René Rokkjær  OK Pan
1998  Peter Stokkebro & Kristina Juel   Århus Sportsdanserforening
1997  Ann Lou Jørgensen  Højbjerg Badminton
1996  Lasse G. Sørensen   AGF Svømning
1995  Torben Grimmel   Skytteklubben DSB/ASF
1994  Karen Breumsø  Skovbakken Svømning
1993  Tenna Nørgaard  OK Pan
1992  Martin Nielsen  AGF Fodbold
1991  Tina H. Jensen AGF Atletik
1990  Mads Larsen  Boksning 
1989  Charlotte Carstensen  AGF Svømning
1988  Camilla Martin  Højbjerg Badminton
1988  Malene Nielsen  Aarhus Roklub
1987  Lasse Skovgaard   
1987  Helle Park   
1986  Morten Brandtoft  VIK Gymnastik
1985  Henrik Mortensen  AGF Fodbold
1984  Klaus Kynde  Odder Cykel
1983  Ole Hansen  Aarhus 1900
1982  Dennis Nybro Sørensen AGF Svømning
1981  Hanne Christiansen AGF AGF Svømning
1980  Hanne Gamborg Aarhus Aarhus Skøjtejklub
1979  Agnethe Juul Højbjerg Højbjerg Badminton
1978  Magareta Maunsbach Skovbakken Svømning
1977  Jørn Nielsen  
1976  Susanne Nielsson AGF AGF Svømning
1975  Susanne Nielsson AGF AGF Svømning
1974  Grith Ejstrup Skovbakken Skovbakken Atletik
-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Årets Talent

Årets talent uddeles af Idrætssamvirket Aarhus. Prisen uddeles til en lovende ung idrætsudøver eller et hold, der har haft et gennembrud i den forgangne sæson.

Prisen har været uddelt siden 1988. Med hæderen og pokalen følger en check på 5.000 kr.

2021 Frederik Lindholm Svømning
2020 Mads Vestergaard Højbjerg Badminton Klub
2019 Mads Juel Møller Højbjerg Badminton Klub
2018  Nicolai Thomsen Marselisborg Kajakclub
2017  Anna Munch  Kaløvig Bådelaug
2016  Mansouria Derai Risskov Taekwondoklub
2015  Linnea Højer Wang VIK Gymnastik
2014  Alexandra Bøje   Højbjerg Badminton Klub
2013  U14-holdet HEI Håndbold
2012  Anne Ekhard Edsen  Aarhus 1900 Orientering
2011  Magnus Tolstrup Skjøth CK Aarhus
2010  Patrik Jannik Sørensen Bowlingklubben KBK/Kammeraterne
2009  Viktor Bromer AGF Svømning
2008  U15-holdet  Aarhus Badminton Klub
2007  Thorbjørn Schierup  Kaløvig Bådelaug
2006  Julie Tolborg Risskov Taekwondoklub
2005  Louise Alrø Lyseng Volleyball
2004  Phillip Tran Åbyhøj Squash Klub
2003  Helge Vammen  VIK Gymnastik
2002  Charlotte Johannsen AGF Svømning
2001  Henrik Krammer Rasmussen  VIK Gymnastik
2000  Ane Linde Orienteringsklubben PAN
1999  Laila K. Laursen   AGF Atletik
1998  Nicklas M. Thomsen Aarhus Motor Klub
1997  Jacob Filipowich  Cycling Aarhus
1996  Theresa Tankred  AGF Svømning
1995  Thomas Poulsen & Vicki Thybo  Aarhus Sportsdanserforening
1994  Louise Brændstrup  Aarhus 1900 Atletik
1993  Allan Vester Århus Atlet Klub
1992  Christina Eriksen   V.B.F. Skytteafdeling
1991  Samer Al Sadi   Århus Atlet Klub
1990  Lars Mahler   Skytteklubben DBS ASF
1989  Mette Højby  IHF Svømmeklub
1988  Charlotte Carstensen  AGF Svømning

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Boye-Pokalen

Boye-Pokalen gives for årets bedste idrætspræstation og uddeles af Aarhus Stiftstidende. Vinderen vælges at Boye-komiteen.

Prisen har været uddelt siden 1956. Med prisen følger 20.000 kr. og en erindrings-pokal.
2021 Lisa Kjær Gjessing Para-taekwondo
2020 Ikke uddelt pga. coronapandemi  
2019 Anders Antonsen  Badminton
2018  Bakken Bears  Basketball
2017  Maja Alm  Orientering
2016  Sara Slott Petersen Atletik
2015  Sara Slott Petersen Atletik
2014  Ida Marie Baad Nielsen & Marie Thusgaard   Sejlsport
2013  Århus Håndbold  Håndbold
2012  Jackie Christensen  Atletik
2011  Tobias Hemdorff  Sejlsport
2010  Jan Ø. Jørgensen Badminton
2009  Birger Jørgensen  Travsport
2008  Martin Kirketerp & Jonas Warrer  Sejlsport
2007  Bakken Bears  Basketball
2006  Peter Stokkebro & Kristina Juel   Sportsdans
2005  Joachim B. Olsen Atletik
2004  Joachim B. Olsen Atletik
2003  Torben Grimmel  Skydning
2002  Joachim B. Olsen Atletik
2001  Bakken Bears  Basketball
2000  Peter Stokkebro & Kristina Juel   Sportsdans
1999  Peter Stokkebro & Kristina Juel   Sportsdans
1998  Karen Breumsø  Svømning
1997  Karin Jørgensen  Triatlon
1996  AGF Fodbold  Fodbold
1995  AGF Fodbold  Fodbold
1994  Rasmus Brandtoft  Gymnastik
1993  Renata P. Nielsen Atletik
1992  Allan Tornsberg & Vibeke Toft   Sportsdans
1991  Allan Tornsberg & Vibeke Toft   Sportsdans
1990  Benny Andersen & Mogens Just   Sejlsport
1989  Camilla Martin  Badminton
1988  Ib Frederiksen  Badminton
1987  Birger Jørgensen  Travsport
1986  Troels Rasmussen  Fodbold
1985  Glenn Weiss  Sportsdans
1984  HEI   Kvindefodbold
1983  Henri Høeg  Vægtløftning
1982  AIA Tranbjerg  Håndbold
1981  Dennis Sørensen  Udspring
1980  Poul Kirketerp  Sejlsport
1979  Peter Due & Per Kjærgaard   Sejlsport
1978 Susanne Nielsson  Svømning
1977  Susanne Nielsson  Svømning
1976  Susanne Nielsson  Svømning
1975  Poul Kirketerp  Sejlsport
1974  Mona Nørgaard  Orientering
1973  Tom B. Hansen Atletik
1972  Niels Fredborg  Cykling
1971  Gunnar Asmussen  Cykling
1970  Niels Fredborg  Cykling
1969  Ejvind Pedersen  Svømning
1968  Niels Fredborg  Cykling
1967  Erik Holst  Håndbold
1966  Niels Fredborg  Cykling
1965  Ole Højlund  Cykling
1964  Poul Pedersen  Fodbold
1963  Sven Breum  Atletik
1962  Per Sarto  Cykling
1961  Dorrit Kristensen  Svømning
1960  Jan Leschly  Tennis
1959  Henry From  Fodbold
1958  Karen Inge Halkier Atletik
1957  AGF Fodbold Fodbold
1956  Jørgen Olesen  Fodbold
1955  Paul Locht  Roning/håndbold

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Talentprisen

Talentprisen uddeles af Aarhus Stiftstidende. Vinderen udpeges af Boye-Komiteen. Der lægges vægt på, at talentet har præsteret på et højt internationalt niveau og også gerne, at talentet allerede er slået igennem i "de voksnes rækker".

Prisen har været uddelt siden 1994. Med prisen følger et fad samt 5.000 kr.
2021    
2020 Ikke uddelt  
2019  Ikke uddelt  
2018  Anna Munch Kaløvig Bådelaug
2017  U17-holdet AGF Fodbold
2016  Anders Antonsen Aarhus Badmintonklub
2015  Emil Nielsen Århus Håndbold
2014  Mette Tranborg   SK Aarhus Håndbold
2013  Line Kjærsfeldt Aarhus Badmintonklub
2012  Casper Sloth AGF Fodbold
2011  Andrej Lawaetz Bendtsen Aarhus Roklub
2010  Thorbjørn Schierup Kaløvig Bådelaug
2009  Jannick Klausen Aarhus 1900 Atletik
2008  Michael Lumb AGF Fodbold
2007  Jan Ø. Jørgensen Team Aarhus Badminton
2006  Jakob Ege Friis Kaløvig Bådelaug
2005  Morten Rasmussen AGF Fodbold
2004  Jacob Halle Aarhus GF
2003  Helge Vammen VIK Gymnastik
2002 Anne Loft Skovbakken/Brabrand Håndbold
2001 Sara Petersen Aarhus 1900 Atletik
2000 Michael Berling Cycling Aarhus
1999 Jesper Fuglsang Aarhus Golf Club
1998 Rene Loft & Michel Abildstrup Århus Sportsdanserforening
1997 Jacob Kragh AGF Fodbold
1996 Trine Jensen HEI Håndbold
1995 Mads Mikkelsen Aarhus 1900 Atletik
1994 Peter Gade Højbjerg Badminton

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Eventpokalen (uddeles ikke)

Årets arrangementspris tildeles en klub, et forbund, en professionel arrangør eller en organisation, der i det forgangne år har bidraget til afviklingen af et eller flere spektakulære events. Prisen uddeles af Sport Aarhus Events


Prisen har været uddelt siden 1996. Med hæderen følger en pokal.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Den Internationale Idrætspris (uddeles ikke)

Den Internationale Idrætspris uddeles af Aarhus Oliefabriks Fond for Almene Formål i samarbejde med rådmanden for Kultur og Borgerservice. Prisen tildeles en aarhusisansk idrætsforening, som har gjort en særlig indsats for at give sine børn og unge under 18 år internationale oplevelser gennem idrætten.

Prisen har været uddelt siden 2009. Med prisen følger en check på 10.000 kr.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------

"Most improved" prisen (uddeles ikke)

Prisen uddeles til en udøver eller et hold, der har vist stort udvikling gennem den forgangne sæson. For at komme i betragtning til prisen skal udøveren eller holdet have flyttet sig markant sportsligt med håbet om en fortsat rejse mod drømmen. 

Prisen uddeles for første gang i 2019, og med prisen følger en check på 10.000 kr.

2021 Valdemar Risak Johansen Gymnastik
2020 Sophus Mølgaard Gymnastik
2019 Anders Antonsen Badminton
2018 Martin Bang Christensen Udspring

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Fighterprisen (uddeles ikke)

Prisen uddeles til en udøver eller et hold, der med stor fightervilje og massere af hårdt arbejde har fightet sig til en stærk position inden for sportsgrenen. 

Prisen uddeles for første gang i 2018, og med prisen følger en check på 10.000 kr

Billedresultat for fo aarhus logo

2021 Mette Graversgaard Atletik
2020 Mathias Bak Brydning
2019 Julie Leth Cykelsport
2018 Linnea Højer Wang Gymnastik
-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Arrangementsprisen (uddeles ikke)

Gives for årets bedste idrætsarrangement i Aarhus. Uddeles Århus Stiftstidende. Vinderen modtager med 5.000 kr. samt Arrangementsfadet.